Aktualności

Szczepienia a prawo

W wielu firmach pracownicy dzielą się na dwa obozy: tych zaszczepionych lub w trakcie szczepień i tych, którzy szczepić się nie zamierzają. Z sygnałów, jakie docierają do redakcji Prawo.pl, wynika, że przedsiębiorcy w walce o powrót do normalności i kalkulując ewentualne straty spowodowane zakażeniem załogi COVID-19, zaczęli zwalniać z pracy osoby, które nie chcą się zaszczepić.

arrow

Pensja minimalna

WYŻSZA PENSJA MINIMALNA TO WIĘKSZE KOSZTY DLA FIRM, A WIĘC MNIEJ PIENIĘDZY NA INWESTOWANIE

arrow

Witamy nową firmę w SAZ

Z przyjemnością informujemy, ze do grona członków SAZ dołączyła firma KEEY SPÓŁKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ Witamy serdecznie! Więcej na: www.kono.jobs

arrow

Szczepienia w zakładach pracy

4 maja rozpocznie się rejestracja na szczepienia w zakładach pracy. Nie wiadomo jednak kiedy ruszy sama akcja. Rząd nie podał bowiem dokładnej daty pierwszych szczepień w zakładach pracy z uwagi na kolejne zmiany w dostawach. Producenci dostarczą do Polski o 1 mln 100 tys. szczepionek mniej niż wstępnie deklarowali.

arrow

Skutki bezrobocia wśród młodych

Dane dotyczące bezrobocia w Polsce, mimo pandemii i kryzysu wywołanego lockdownami nie są najgorsze. Według GUS, stopa bezrobocia w lutym wynosiła 6,5 proc. Wolno rośnie bezrobocie rejestrowane. Zdaniem rządu taki poziom utrzyma się przez cały, bardzo trudny, rok 2021. Świadczyć ma to o skuteczności podejmowanych działań.

arrow

Praca zdalna po pandemii.

Rada Dialogu Społecznego dyskutuje nad nową wersją Kodeksu Pracy. Niebawem mogą wejść w życie regulacje dotyczące zasad home office. Czy pracodawca nadal będzie mógł polecić pracę zdalną? Zapytaliśmy ekspertów, jakie rozwiązanie byłoby najlepsze.

arrow

WEBINAR: Praca zdalna w kontekście zmian w Kodeksie pracy

Serdecznie zapraszamy na kolejny organizowany przez nasze stowarzyszenie webinar: Praca zdalna w kontekście zmian w Kodeksie pracy, jak ją prawidłowo organizować, który odbędzie się 22.03.2021 r. o godz. 9:30. Szczegóły i zapisy znajdziecie Państwo pod linkiem www.webinar.sao.org.pl

arrow

ROK PRACY ZDALNEJ. PRÓBA BILANSU

Miniony rok był nieodłącznie związany z pracą zdalną. Powstało na ten temat wiele opracowań. Jednak to pod egidą Pracodawców RP powstała najobszerniejsza analiza, w której przedstawiono wpływ pandemii na stosowanie tego rodzaju form pracy.

arrow

Patronat medialny

Nowa rzeczywistość to nowe wyzwania, także dla rekruterów! Weź udział w konferencji online Recruitment Day 2021 i dowiedz się jak im sprostać!

arrow

RADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI: PŁACA MINIMALNA MUSI BYĆ PRZEWIDYWALNA ORAZ BEZPIECZNA SPOŁECZNIE I GOSPODARCZO

Płaca minimalna była w ostatnich latach ustalana w oderwaniu od parametrów gospodarczych, które są zapisane w ustawie o płacy minimalnej. W roku 2021, w trakcie trwającego kryzysu, jej wysokość ma przekroczyć 53 proc. płacy średniej. Tym samym przebije poziom 50 proc. ustalony w ramach konsensusu społecznego w latach poprzednich. To niepożądana i groźna dla gospodarki sytuacja. Niezbędne jest przywrócenie przewidywalności płacy minimalnej w następnych latach. A także zagwarantowanie, że będzie ona spełniać wymóg równoważenia celów społecznych z celami ekonomicznymi.

arrow

USTAWA ODSZKODOWAWCZA ZOSTAŁA PRZYJĘTA PRZEZ SENAT

Projekt ustawy odszkodowawczej to forma ugody ze Skarbem Państwa, która przede wszystkim da przedsiębiorcom szansę na utrzymanie działalności. - W przypadku przedsiębiorstw, które nie mogły liczyć na dotychczasowe pakiety pomocowe, mechanizm odszkodowawczy jest de facto jedyną szybką drogą odzyskania części utraconych środków.

arrow

POTRZEBA WIĘKSZEJ PRODUKTYWNOŚCI, AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ I PROSTSZEGO SYSTEMU PODATKOWEGO

Musimy postawić na wzrost produktywności i wyższą aktywność zawodową, zwłaszcza osób starszych. Jeśli nie, to jedynym wyjściem z narastającego kryzysu zadłużenia będzie wysoka inflacja. Wtedy uprawnienia emerytalne liczone w złotych się zdewaluują ? zaznacza w rozmowie z ?Newsweekiem? prof. Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

arrow

MIJAJĄCY ROK NIE ROZPIESZCZAŁ PRZEDSIĘBIORCÓW

Legislacyjny bałagan, brak perspektywicznego myślenia u rządzących, praca zdalna na szeroką skalę i wprowadzanie nowych podatków. A wszystko to w cieniu pandemii, która odcisnęła na polskiej gospodarce i kondycji przedsiębiorców ogromne i niespotykane dotąd piętno. Tak wyglądał 2020 rok. Oby kolejny był lepszy!...

arrow

RAPORT COVID-OWY. Z TARCZĄ CZY NA TARCZY? LEGISLACJA W CZASACH ZARAZY

Pracodawcy RP podsumowali pierwszą falę pandemii. Raport COVID-owy. Z tarczą czy na tarczy? Legislacja w czasach zarazy? to pierwsze tak całościowe ujęcie prawodawczej strony walki z koronawirusem. Jej przebieg, pokazany na tle zmieniającej się sytuacji gospodarczej, został poddany przez ekspertów kompleksowej ocenie.

arrow

SAZ Patronem Honorowym

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia zostało Patronem Honorowym wydarzenia jakim jest #II edycja Konferencji HR ARENA ONLINE# Tematyka wydarzenia oscylować będzie wokół zarówno miękkiego jak i twardego HR-u. Na konferencji zostaną poruszone kwestie, m.in. Employer Brandingu, Kultury Organizacyjnej, Narzędzi Rekrutacyjnych w Pracy Zdalnej, Rewolucji na Rynku Pracy oraz w Prawie Pracy 2021. KIEDY: 10-11 grudnia 2020 r. ONLINE, SZCZEÓŁY i ZAPISY: http://hrarena.pl/

arrow

Iwona Szmitkowska Prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia na renomowanej liście Global Power 150 Women in Staffing

Iwona Szmitkowska na prestiżowej liście SIA, została doceniona za wkład w rozwój HR! Iwona Szmitkowska, wiceprezes zarządu Work Service i Prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia po raz kolejny znalazła się na renomowanej liście - Global Power 150 Women in Staffing, publikowanej przez międzynarodową firmę Staffing Industry Analysts. W tej edycji zestawienia jest jedyną Polską zarządzającą firmą z polskimi korzeniami w gronie laureatek. Gratulujemy !!!

arrow

V Kongres Pracy Tymczasowej

V Kongres Pracy Tymczasowej Zapraszamy na V edycję Kongresu Pracy Tymczasowej. Tym razem tak aby zachować wszelkie standardy bezpieczeństwa kongres odbędzie się w formie cykli webinarów na platformie Evenea. Ideą tegorocznego kongresu jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: JAK KRYZYS PRZEKUĆ W SUKCES?

arrow

COVID ZACIEMNIA OBRAZ RYNKU PRACY

Eurostat właśnie opublikował miesięczną stopę bezrobocia w sierpniu dla krajów UE. Pokazuje ona względną stabilizację stopy bezrobocia w Polsce, ale nie dostarcza informacji o kompleksowym stanie rynku pracy. Tymczasem wg badania zgodnego z metodologią europejską w II kw. ponad 270 tys. osób w Polsce straciło pracę. Co więcej, aktywność zawodowa jest w naszym kraju najniższa od 10 lat!

arrow

Barometr Rynku Pracy XIV

Pomimo pandemii Polacy nadal wykazują dość duży optymizm. Choć obawy o utratę pracy deklaruje najwyższy odsetek od 2017 roku, o przyszłość swojego zatrudnienia martwi się jedynie 15,9% pracujących, wynika z ?Barometru Rynku Pracy? przeprowadzonego przez Work Service w lipcu br.

arrow

Ruszył nabór do V edycji konkursu "Siła Przyciągania", konkursu dla pracodawców organizowanego przez Puls Biznesu!

Konkurs ?Siła Przyciągania? ma na celu wyłonienie najciekawszych i najskuteczniejszych kampanii, inicjatyw i akcji, które powodują, że firma nie tylko przyciąga, ale i zatrzymuje najbardziej utalentowanych pracowników. Nagradzamy organizacje, które widzą potencjał w budowaniu swojego wizerunku jako atrakcyjnego pracodawcy, przykładają dużą wagę do właściwego wdrożenia nowo zatrudnionych osób oraz dbają o ich zaangażowanie i rozwój.

arrow

Pandemia zmienia rynek usług opiekuńczych

Efekt uboczny pandemii: tymczasowo kurczy się czarny rynek usług opiekuńczych w Niemczech. Skorzystać mogą polskie firmy działające legalnie i osoby, które tracą pracę w Polsce. Sekcja Agencji Opieki SAZ: zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze w Niemczech nie zmniejsza się, a nawet zwiększa - na opiekę legalną. Zagrożenie koronawirusem i jego skutki bardzo ograniczyły szarą strefę. Z powodu pandemii polskie agencje muszą jednak mierzyć się z nowymi wyzwaniami: wyższymi kosztami organizowania pracy za granicą i faktem, że Polki (szczególnie 50+) dużo ostrożniej podchodzą do tego typu pracy.

arrow

SAZ i SAO jednym z inicjatorów apelu przesunięcia wejścia w życie Dyrektywy o delegowaniu pracowników do 30 lipca 2021 roku

W związku z niemożliwą do przewidzenia i w wielu krajach będących członkami Wspólnoty Europejskiej krytyczną sytuacją wywołaną pandemią wirusa SARS-CoV-2 największe organizacje pracodawców oraz izby gospodarcze zwróciły się z apelem o przesunięcie wejścia w życie Dyrektywy o delegowaniu pracowników do 30 lipca 2021 roku. Wśród inicjatorów pisma jest Sekcja Agencja Opieki Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

arrow

Od 4 maja pracownicy transgraniczni bez 14-dniowej kwarantanny

Od dnia 4 maja 2020 r. obowiązku odbycia kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy państwowej stanowiącej granicę wewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz.Urz. UEL 77 z 23.03.2016, str.1, z późn. zm.) w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach.

arrow

Praca tymczasowa na radarze Rady Rynku Pracy

Wsparcie agencji pracy tymczasowej może okazać się kluczowe dla aktywizacji osób, które straciły zatrudnienie w wyniku zastoju rynkowego spowodowanego przez pandemię - podkreślił na ostatnim spotkaniu Rady Rynku Pracy Michał Podulski, wiceprezes SAZ. Temat ma zostać mocno podjęty już w maju.

arrow

Niepewna równowaga na rynku pracy w czasie kwarantanny - ankieta SAZ

Większość agencji pracy zrzeszonych w Stowarzyszeniu Agencji Zatrudnienia w marcu i kwietniu odczuła znaczne spadki zamówień wynikające ze spadku liczby pracowników firm-klientów i z nadzieją wyczekuje na odmrożenie rynku po majówce. Największe przeszkody w funkcjonowaniu to na dziś zaciskanie pasa przez klientów, obowiązkowa kwarantanna na granicach i ogromna niepewność związana z funkcjonowaniem ?tarczy? oraz zmianami prawa pojawiającymi się z dnia na dzień.

arrow

SAZ partnerem apelu "Czas na Cyfrową Gospodarkę!"

SAZ partnerem apelu "Czas na Cyfrową Gospodarkę!". Dołączyliśmy do grona 20 instytucji popierających apel ?Czas na cyfrową Gospodarkę!? Celem akcji jest zaapelowanie do rządzących z propozycją zmian, które ułatwią funkcjonowanie firm, organizacji i obywateli w czasach koronawirusa.

arrow

Tarcza antykryzysowa

Rząd przygotował pakiet antykryzysowy, tzw. "tarczę antykryzysową", który ma ograniczyć skutki stanu epidemicznego na gospodarkę i przedsiębiorców.

arrow

Koronawirus wpływa na polski rynek pracy tymczasowej

Zmniejszyło się zatrudnienie nowych pracowników w produkcji, logistyce i handlu ? najważniejszych odbiorcach pracy tymczasowej, zamknięta jest granica Polski z Ukrainą. Właściciele agencji mają nadzieję, że sytuacja się ustabilizuje, kiedy wirus zostanie opanowany.

arrow

KOMUNIKAT

Szanowni Państwo, W związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa Biuro SAZ do odwołania pracuje zdalnie. Nadal jesteśmy do Państwa dyspozycji codziennie od 8:00 do 16:00. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego!

arrow

Szkolenie - OTWARCIE NIEMIECKIEGO RYNKU PRACY NA OBYWATELI SPOZA UE W 2020

Otwarcie niemieckiego rynku pracy na obywateli spoza UE w 2020 W Niemczech uchwalono regulacje prawne łagodzące wymogi legalnego zatrudnienia pracowników z państw trzecich, w tym z Ukrainy. Wystarczy posiadanie niemieckiej umowy o pracę i uznane kwalifikacje, aby móc pracować w Niemczech i to bez konieczności poświadczania znajomości języka. Sam wykonywany zawód nie będzie miał znaczenia, gdyż przepisy nie ograniczają się tylko do wybranych zawodów, w których są największe braki fachowców.

arrow

SZKOLENIE_BRUNCH

Już 23 stycznia w Warszawie odbędzie się szkolenie w tematach: 1. Zarzadzaniem czasem - jak go mieć więcej na to co ważne w nowym roku, prowadząca Agnieszka Szwejkowska konsultant biznesowy, coach, psycholog. 2. Najważniejsze zmiany w prawie pracy 2019/2020, prowadzący Paweł Chrościcki Kancelaria ZJPL INTERNATIONAL LAWYERS

arrow

SAZ objął patronatem 2. edycję konferencji Employer branding w praktyce

SAZ objął patronatem 2. edycję konferencji Employer branding w praktyce 50% potencjalnych pracowników, mimo dobrych warunków finansowych, nie podejmie pracy w firmie o złej reputacji 62% kandydatów sprawdza informacje o pracodawcy w mediach społecznościowych O 70% podnosi się jakość zatrudnienia w firmach , które tworzą pozytywne doświadczenia wśród kandydatów*

arrow

VII Konferencja SAO - Delegowanie pracowników do UE

Wielkimi krokami zbliża się wydarzenie roku - VII Konferencja SAO - Delegowanie pracowników do UE. Tematem przewodnim są zmiany prawne, które wchodzą w życie w 2020 roku. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem i oczywiście, do udziału!

arrow

IV Kongres Pracy Tymczasowej

Serdecznie zapraszamy na IV Kongres Pracy Tymczasowej, który odbędzie się 26 września w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Zielna na ul. Zielnej 37.

arrow

Jak zrekrutować rekrutera?

Na ?rynku pracownika? skuteczny rekruter to prawdziwy skarb! Żeby skusić tych najlepszych agencje są skłonne zapewnić im nie tylko dobrą pensję, ale też mieszkanie, dofinansowanie wyjazdu wakacyjnego czy opiekę dentystyczną. Chętnie też szkolą i kształcą przyszłych rekruterów.

arrow

Siła przyciągania 2019 - SAZ objął patronatem IV edycję konkursu

Puls Biznesu już po raz czwarty szuka firm, które wiedzą jak przyciągać i zatrzymywać talenty! Konkurs "Siła Przyciągania" organizowany przez ?Puls Biznesu? przy wsparciu merytorycznym PwC oraz partnerów: Orange Polska i Lotte Wedel, ma na celu wyłonienie najciekawszych i najskuteczniejszych kampanii, inicjatyw i akcji, które powodują, że firma nie tylko przyciąga, ale i zatrzymuje najbardziej utalentowanych pracowników. Już od trzech lat nagradzane są organizacje, które widzą potencjał w budowaniu swojego wizerunku jako atrakcyjnego pracodawcy, przykładają dużą wagę do właściwego wdrożenia nowo zatrudnionych osób oraz dbają o ich zaangażowanie i rozwój.

arrow

Kontakt

StowarzyszeniE Agencji Zatrudnienia

ul. Żelazna 59 lok. 6.3, 00-848 Warszawa
t:
+48 22 623-85-53
e:
biuro@saz.org.pl
 
 
Sprawdz dojazd