Zdaniem saz

Pierwsze półrocze 2014 na rynku pracy tymczasowej

Jarosław Adamkiewicz, Prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia:

Polski rynek pracy tymczasowej wyraźnie przyśpieszył w pierwszym półroczu 2014r, widać było tendencję wzrostową.  Wiosną obserwowaliśmy większe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w produkcji m.in. związanej z branżą budowlaną i nieruchomościami.

Jak co roku wyraźnie rośnie popyt na usługi APT i outsourcingu w branży BPO/SSE. Dominują firmy specjalizujące się w usługach finansowo-księgowych, call center, usługach informatycznych. Dynamicznie rozwijająca się branża, wykwalifikowana siła robocza oraz profesjonalna i przyjazna obsługa przez firmy specjalizujące się w pośrednictwie pracy przekonuje coraz więcej inwestorów do rozwijania centrów w naszym kraju: obok Krakowa, coraz silniej rozwija się Gdańsk, Wrocław, a ostatnio również Szczecin.

Według naszych obserwacji, prognozy odnośnie kolejnego półrocza roku wskazują na stabilny rozwój rynku. Jeśli wejdą w życie postulaty organizacji takich jak np. Lewiatan o zróżnicowaniu płacy minimalnej w zależności od regionu (zmniejszając ją na przykład w lubelskim, a podwyższając w mazowieckim),jest duża szansa na powstanie nowych centrów usług i stworzenie tysiąca nowych miejsc pracy przy ścianie wschodniej. Już teraz mamy sygnały od firm, które byłyby zainteresowane przeniesieniem istniejących lub wybudowaniem nowych zakładów pracy w tych regionach.

 

Członkowie SAZ