Aktualnosci

Uważaj na firmy proponujące Ci wyjazd do pracy do Niemiec! Nie daj się oszukać!

 

Czy wiesz, że?

  • Legalny pobyt w Polsce na podstawie specustawy w związku z wojną na Ukrainie nie uprawnia Cię do wyjazdu do pracy w Niemczech z polską firmą.
  • Żeby wyjechać do Niemiec z polską firmą potrzebujesz uzyskać wizę Vander Elst [nie ma innego legalnego sposobu podjęcia pracy w Niemczech w ramach delegowania za granicę].
  • Jeżeli wyjedziesz na dłużej niż miesiąc z Polski stracisz wszystkie świadczenia i legalny pobyt.
  • Jeżeli wyjedziesz na dłużej niż miesiąc z Polski i nadal będziesz pobierał świadczenia z Polski przy najbliższej kontroli będziesz musiał je zwrócić. Narażasz się też na odpowiedzialność karną.
  • Formularz A1 nie potwierdza, że jesteś zatrudniony legalnie.
  • Decyzja Rady UE nie pozwala na podejmowanie pracy za granicą w ramch delegowania za granicę.

Pamiętaj!

Jeżeli zdecydowałeś się na korzystanie z ochrony w Polsce nie możesz bez wizy Vander Elst wyjechać z polską firmą do Niemiec.

Nie wierzysz? Poznaj stanowiska polskich i niemieckich urzędów!

 

Urząd ds. Cudzoziemców (marzec 2022 r.)

 

W ocenie Urzędu delegowanie na okres dłuższy niż 1 miesiąc nie jest możliwe w aktualnym stanie prawnym.

 

 

Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej (marzec 2022 r.)

 

Wyrażamy opinię, że możliwość delegowania do innego państwa członkowskiego UE osoby przebywającej w Polsce legalnie na podstawie specustawy i zatrudnionej przez polskiego pracodawcę zależy od tego, czy i na jakiej podstawie osoba ta będzie miała prawo pobytu na terytorium innego państwa.

 

 

Ambasada Niemiec (marzec 2022 r.)

 

W przypadku polskich tytułów pobytowych wydawanych w związku z decyzją Rady z dnia 4 marca 2022 roku w dalszym ciągu niezbędne jest dysponowanie wizą Vander Elst.

 

Osoby, które w dniu 24 lutego 2022 roku przebywały w Ukrainie mogą wjechać i zatrzymać się na terytorium Niemiec bez konieczności uzyskania wizy. Uprawnienie do wjazdu na terytorium Niemiec bez wizy nie uprawnia jednak do wykonywania pracy na terytorium Niemiec. Do wykonywania pracy niezbędne jest posiadanie wizy Vnder Elst. Zasady te nie zmieniły za sprawą konfliktu na Ukrianie.

 

Członkowie SAZ