image-description

Praca sezonowa - rekrutacje ruszyły

Czas prac sezonowych przed nami, ale agencje zatrudnienia obserwując duże zainteresowanie pracami sezonowymi w okresie letnim już rozpoczynają rekrutację.

Branże corocznie cieszące się dużym zainteresowaniem wśród pracowników to gastronomia, hotelarstwo i rolnictwo. Chętni znajdą również  pracę w budownictwie, handlu, produkcji i logistyce.

Iwona Szmitkowska, prezes SAZ i wiceprezes Work Service komentuje :

„ Wakacyjnej pracy sprzyja ożywienie gospodarki i większa siła nabywcza Polaków wynikająca ze wzrostu płac i programu 500+. Dzięki temu można liczyć w tym roku na kolejny wakacyjny boom w turystyce i gastronomii – co zwiększy tam popyt na pracowników.”

Nie bez znaczenia ma również wzrost płac minimalnej do 13 zł za godzinę jest to 10 % wyższe wynagrodzenie niż w ubiegłym roku.  Wynagrodzeniach prac sezonowych w niektórych regionach  mogą wzrosnąć do 30 % co stanowi 16 zł za godzinę , w pracach krótkoterminowych mówi się nawet o stawkach ok.25 zł za godzinę.

Zmieniło się również podejście pracodawców do zatrudniania pracowników tymczasowych w okresie letnim. Dziś pracodawca musi ponieść dodatkowy koszt związany np. z wdrożeniem nowego pracownika do pracy, musi też przeprofilować stałe oferty zatrudnienia tak aby odpowiadały sezonowej potrzebie zatrudnienia większej liczby pracowników tak aby zapełnić luki kadrowe.

 Zakłada się , że to lato będzie rekordowe pod względem ofert pracy. Nadal możemy liczyć się z napływem pracowników z Ukrainy, miejsc pracy trudno będzie zapełnić polskimi kandydatami, którzy nie tylko korzystają z krajowych ofert pracy, ale również wyjeżdżają za granicę. Praca sezonowa dla wielu może okazać  się początkiem stałej pracy , a nie tylko krótkoterminowym zarobkiem.

Źródło: http://www.rp.pl

Kontakt

StowarzyszeniE Agencji Zatrudnienia

ul. Żelazna 59 lok. 6.3, 00-848 Warszawa
t:
+48 22 623-85-53
e:
biuro@saz.org.pl
 
 
Sprawdz dojazd