Aktualnosci

Pensja minimalna

Algorytm obecnie stosowany przy wyliczaniu płacy minimalnej zawyża kwotę, co będzie miało poważne skutki – stwierdza w Money.pl prof. Paweł wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

– Wyliczona na bazie współczynnika GUS płaca minimalna w wysokości 2985 zł brutto jest kwotą zawyżoną i nieprzystającą do rzeczywistości gospodarczej, w jakiej znajduje się Polska i polskie firmy – mówi Wojciechowski.

– Dane GUS za pierwszy kwartał są wywindowane przez tzw. efekt sezonowy. To w tym okresie wpłaca się przecież np. trzynaste emerytury. Dodatkowo algorytm nie uwzględnia innych czynników i w efekcie, choć sytuacja jest obiektywnie trudna, pensja minimalna rośnie szybciej. Już przekracza 53 proc. przeciętnego wynagrodzenia w kraju – tłumaczy.

– Rząd musi wypośrodkować oczekiwania związków zawodowych, sytuację pracodawców i wziąć pod uwagę realną kondycję państwa. Niestety konsultacje w ramach Rady Dialogu są jedynie fasadowe – komentuje dalej Wojciechowski.

Źródło: Prof. Paweł Wojciechowski w Money.pl: Wyższa pensja minimalna to większe koszty dla firm, a więc mniej pieniędzy na inwestowanie | Media o nas (pracodawcyrp.pl)

Członkowie SAZ