Media

Wydłużanie okresów pracy tymczasowej? W jakim celu?

Od 1 czerwca 2017 obowiązują nowe maksymalne okresy kierowania pracowników tymczasowych do tego samego pracodawcy użytkownika. Pracownik może wykonywać dla niego zadania najdłużej przez 18 miesięcy w okresie 36 miesięcy. Aby okres ten wydłużyć; agencja może zawierać umowy kierujące do pracodawcy użytkownika jedynie na czas od poniedziałku do piątku. Podpisując je w poniedziałki może faktyczny czas zatrudnienia wydłużyć nawet o 5 miesięcy. Czy ma to racjonalne uzasadnienie?

arrow

Wysokość emerytur skłania do poszukiwania źródeł dodatkowego zarobku?

Osoby, które po 1 października 2017 uzyskały uprawnienia emerytalne sporadycznie szukały zatrudnienia w agencjach. Ci, którzy postanowili dorobić do emerytur, najczęściej wybierali prace nie wymagające wysokich kwalifikacji. Tak w największym skrócie można podsumować analizę, opublikowaną przez PulsHR.pl.

arrow

Bezwarunkowany, gwarantowany dochód podstawowy?

Dyskusja na temat gwarantowanego dochodu podstawowego dla każdego obywatela przybiera na sile. Jak dotąd takie programy uruchomiono w stanie Alaska, w mieście Oakland, kanadyjskiej prowincji Ontario, holenderskim mieście Utrecht, Finlandii i w Brazylii.

arrow

Wynagrodzenia 2018 - opinie ekspertów

Niedobór pracowników i presja płacowa to największe wyzwania dla branży agencji zatrudnienia i większości pracodawców w Polsce. Co sądzą o tym eksperci rynku pracy?

arrow

RODO zmieni pracę rekrutera

"- Według przepisów RODO zgoda nie może być domniemana, a użytkownicy będą mieli prawo do jej wycofania, przy czym musi być to równie łatwy proces, jak wyrażenie zgody - podkreśla Iwona Szmitkowska, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia i wiceprezes Work Service." w tekście zamieszczonym na portalu pulshr.pl

arrow

410 tysięcy emerytów wraca na rynek pracy?

Po 1 października 75 % uprawnionych skorzystało z obniżenia wieku emerytalnego. Ilu z nich obecnie szuka pracy w agencjach zatrudnienia? Jakie zawody są gotowi wykonywać? Ile stanowisk zostanie faktycznie obsadzonych przez prawie 300 tysięcy ?nowych? emerytów, którzy do tej pory uzyskali uprawnienia?

arrow

Siła przyciągania polskich pracodawców

Kampanie laureatów konkursu "Siła przyciągania" świadczą o tym, że doskonale znają wyzwania rynku i swoje grupy docelowe. Prezes SAZ, Iwona Szmitkowska, zasiadająca w kapitule konkursu, podsumowała wyzwania stojące przed pracodawcami i rekrutującymi dla "Pulsu Biznesu".

arrow

Kandydat prześwietla pracodawcę

"-Dostęp do informacji, jaki daje Internet powoduje, że praktycznie każdy kandydat zanim złoży aplikację stara się zweryfikować swojego pracodawcę. Szuka nie tylko informacji, ale też osobistych opinii o nim."

arrow

Jaka przyszłość czeka polski rynek pracy?

O sytuacji na polskim rynku pracy i o jego przyszłości a także czy zmiany w polskim prawie są skuteczne wypowiedziała się podczas śniadania prasowego zapowiadającego Open Eyes Economy Summit, prezes zarządu SAZ, Iwona Szmitkowska.

arrow

"Srebrna siła" na rynku pracy

Osoby po 50. roku życia, zwane na Zachodzie "srebrną siłą" nadal są w Polsce na drugim planie pola widzenia większości pracodawców. Sytuacja ta stopniowo się poprawia, niemniej nadal mamy do czynienia z jednym z najniższych wskaźników aktywizacji zawodowej tej grupy wiekowej.

arrow

Opiekunka wybiera pośrednika

Polki od lat chętnie wyjeżdżają do pracy jako opiekunki osób starszych. Najczęściej do naszych zachodnich sąsiadów. Wystarczy komunikatywna znajomość języka niemieckiego i niewielkie doświadczenie w opiece nad starszą osobą (może to być nawet doświadczenie w opiece nad starszym członkiem własnej rodziny), by wyjechać do Niemiec w tym charakterze i móc zarobić średnio 1000 euro miesięcznie na rękę przy zapewnionym zakwaterowaniu i wyżywieniu.

arrow

Nowy kształt dyrektywy godzi w fundamenty Unii Europejskiej

Z danych Eurostatu wynika, że pracownicy delegowani stanowią 0,9 proc. siły roboczej Unii Europejskiej. W tej grupie ponad 22% to Polacy, zatem to nasze firmy, w razie zaostrzenia przepisów mogą mieć spore kłopoty. Mowa przede wszystkim o transporcie drogowym i budownictwie...

arrow

Wyzwania dla rynku HR

"Podnoszone stawki i dodatkowe korzyści nie przekonują kandydatów, a spośród tych, którzy podejmują zatrudnienie, wysoki odsetek rezygnuje po kilku dniach lub tygodniach. Jakie remedium zastosować wobec niedoboru wykwalifikowanych pracowników, widocznego w niemal każdej branży? Coraz dotkliwszy deficyt pracowników zaczyna wręcz zagrażać rozwojowi sektorów produkcji i budownictwa." - czytamy w wypowiedzi Prezes Zarządu SAZ Iwony Szmitkowskiej dla dziennika "Rzeczpospolita"

arrow

Agencje zatrudnienia mierzą się z nowymi przepisami

Zmiany, które weszły w życie 1 czerwca istotnie wpłynęły na działalność przeszło 6 tysięcy podmiotów zarejestrowanych w KRAZ a także ponad pół miliona Polaków korzystających z ofert pracy tymczasowej. Po blisko 3 miesiącach od wprowadzenia zmian widać, że w praktyce nastręczają one wiele trudności związanej zarówno z niejednoznacznością przepisów jak i różnorodnością sytuacji, z którymi przyszło się zmierzyć Agencjom. O opinie poprosiliśmy managerów z agencji zrzeszonych w SAZ

arrow

Kość niezgody

Prace nad rewizją Dyrektywy 96/71/WE o delegowaniu pracowników budzą emocje nie tylko wśród agencji zatrudnienia i firm delegujących. Planowane zmiany zagrażają setkom tysięcy miejsc pracy i mogą mieć negatywny wpływ na życie pracujących poza granicami oraz ich rodzin. Analizy tego procesu i jego możliwych konsekwencji podjęła się Marta Bitner, koordynator Sekcji Agencji Opieki. Polecamy lekturę najnowszego numeru miesięcznika "Personel Plus".

arrow

Kierunki wyjazdów zarobkowych Polaków

Jak co roku, tysiące Polaków wyjeżdżają, żeby podjąć pracę sezonową dzięki agencjom zatrudnienia a także by szukać jej samodzielnie. Chętnych jest mniej niż w ubiegłych latach, ale ich liczba w miesiącach wakacyjnych wyraźnie wzrasta. Dla wielu to nie wakacyjny epizod, ale początek kilkumiesięcznego wyjazdu zarobkowego.

arrow

Strefa Biznesu: Nadal możesz wyjechać na saksy

Wraz z początkiem wakacji zaczyna się boom na pracę sezonową. Wiele osób zastanawia się, czy już w trakcie sezonu może znaleźć atrakcyjną ofertę wyjazdu zarobkowego. Okazuje się, że tak.

arrow

Dziennik Gazeta Prawna: Skarga na nieuczciwą konkurencję

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ) zgłosiło do Państwowej Inspekcji Pracy nieuczciwe praktyki jakie stosują niektórzy pośrednicy. Sposobów na oszczędzanie kosztem zatrudnionych jest wiele począwszy od stosowania umów o dzido wraz ze zleceniami (dzięki temu firmy oszczędzają na składkach), a skończywszy na fikcyjnym wolontariacie.

arrow

Wyborcza.biz: Praca po Brexicie

Co stanie się z Polakami pracującymi w Wielkiej Brytanii? Nie powinni obawiać się utraty pracy z dnia na dzień. Wielka Brytania będzie prawdopodobnie zabiegać o status zbliżony do norweskiego, bo brakuje jej pracowników i nie może pozwolić sobie na pozbycie się Polaków i Polek - uważają eksperci.

arrow

TOK FM: Raport gospodarczy

Przybywa nieuczciwych firm pośrednictwa pracy. Jak nie dać się złapać oszustom - radzi Jarosław Adamkiewicz

arrow

Rzeczpospolita: Od czerwca zmiany w delegowaniu

Firmom wysyłającym pracowników za granicę przybędzie niedługo obowiązków, a zagraniczne organy szybciej wyegzekwują kary nałożone na polskich przedsiębiorców. Komentują Krzysztof Jakubowski i Marta Dobkowska.

arrow

Puls HR: Pracownik tymczasowy z umową o pracę. Idzie nowy trend

Według Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia w 2015 roku pracownicy tymczasowi byli zwykle zatrudnieni u pracodawcy przez okres nie dłuższy niż 8 miesięcy.Coraz więcej pracodawców oferuje stałe zatrudnienia pracownikom wcześniej zatrudnionym tymczasowo. Propozycję stałego zatrudnienia po okresie pracy tymczasowej w 2015 roku otrzymał co piąty pracownik.

arrow

Rp.pl: Etat wraca do łask

Spada atrakcyjność umów-zleceń. Nawet pracownicy tymczasowi coraz częściej otrzymują umowy o pracę. W ubiegłym roku co piąty z pracowników tymczasowych dostał ofertę stałego zatrudnienia w firmie, do której był delegowany ? informuje najnowszy raport Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, do którego dotarła ?Rzeczpospolita". Raport oparty na danych 53 firm zrzeszonych w SAZ (z potentatem usług HR w regionie Work Service na czele) potwierdza też rosnący udział pracowników tymczasowych zatrudnianych w ramach umów o pracę na czas określony, w tym o pracę tymczasową.

arrow

Puls HR: Polscy pracodawcy przeciwni dyrektywie o delegowaniu pracowników. Bez pracy może zostać 260 tys. Polaków

- Największe w Polsce organizacje pracodawców występują przeciwko planowanym zmianom. Ich obawy budzi brak prowadzenia konsultacji ws. zmian dyrektywy o delegowaniu pracowników. - Nowe przepisy o delegowaniu pracowników mogą zagrozić zatrudnieniu około 2 mln osób, w tym nawet 260 tys. Polaków. - Według SAZ proponowane przez Unię przepisy mogą również doprowadzić do wzrostu zatrudnienia w szarej strefie.

arrow

Kontakt

StowarzyszeniE Agencji Zatrudnienia

ul. Koszykowa 69 lok. 3, 00-667 Warszawa
t:
+48 22 623-85-53
e:
biuro@saz.org.pl
 
 
Sprawdz dojazd