Aktualnosci

TRZEBA NADAL POZYTYWNIE MOTYWOWAĆ DO SZCZEPIEŃ

Redakcja "Rynku Zdrowia" zapytała przedstawicielkę Pracodawców RP o projekt ustawy resortu zdrowia, dzięki której pracodawca sprawdzi czy jego pracownik jest zaszczepiony przeciw Covid-19.

- Takie rozwiązanie wpisuje się w szerszy kontekst budowania zdrowego miejsca pracy. Jestem zdania, że wszyscy powinniśmy dbać nie tylko o własne zdrowie, ale też być w pewnym stopniu współodpowiedzialni za zdrowie osób wokół nas. Proponowane rozwiązania prawne idą w tym kierunku. Pracodawca, w oparciu o posiadane dane dotyczące poziomu wyszczepienia w miejscu pracy, może w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego oszacować ilu pracowników będzie musiał odesłać na kwarantannę, a ile osób będzie mogło pozostać na swoich stanowiskach. Innymi słowy, dajemy pracodawcy narzędzie, które pozwala mu realnie oszacować ryzyko przerwania ciągłości działania firmy – mówi Anna Rulkiewicz, Wiceprezydent Pracodawców RP i Prezes Grupy Lux Med.

- W szczególnych przypadkach pracodawca może przekierować osoby niezaszczepione w takie miejsca i na takie stanowiska, na których ryzyko zarażenia będzie odpowiednio mniejsze. W tym wszystkim ważna jest też, by nadal pozytywnie motywować do szczepień. Statystyki jasno pokazują, że w przypadku osób zaszczepionych przebieg choroby jest znacząco lżejszy, przez co perspektywa szybkiego powrotu pracownika do firmy jest dużo lepsza – dodaje Wiceprezydent Pracodawców RP.

Jej zdaniem ustawodawca powinien pozostawić pracodawcom pewną swobodę w sposobie weryfikowania szczepień pracowników. - Są certyfikaty w postaci papierowej, są kody QR i specjalne czytniki, które już teraz są powszechnie wykorzystywane np. przy okazji różnych konferencji. Powstają też aplikacje na smartfony, które również powinny się sprawdzić w tej sytuacji. Wciąż nie wiemy jak będą wyglądały finalne zapisy w ustawie, ale na ten moment wydaje się, że tego typu rozwiązanie nie wiązałoby się dla pracodawców ze znacznym obciążeniem finansowym czy organizacyjnym – podkreśla w rozmowie z „Rynkiem Zdrowia”.

Źródło: Trzeba nadal pozytywnie motywować do szczepień | Media o nas (pracodawcyrp.pl)

Członkowie SAZ