Aktualnosci

PRZEDSIĘBIORCY POTRZEBUJĄ SPOKOJU I PRZEWIDYWALNOŚCI

Minister Finansów Tadeusz Kościński poinformował, że projekt reformy podatkowej, która jest częścią Polskiego ładu jest już gotowy. Najnowsze pomysły rządu komentował na antenie TVN24 prof. Paweł Wojciechowski, wiceprezydent i główny ekonomista Pracodawców RP.

 

Kto zyska na reformie podatkowej?

 

- Emeryci ,renciści czy osoby mniej zarabiające będą miały więcej w portfelach. Natomiast dla przedsiębiorców nie jest to dobra wiadomość, ponieważ koszty pracy nie spadną, a wręcz przeciwnie wzrosną. Mamy do czynienia z transferami na rzecz osób o najniższych dochodach, kosztem osób o wyższych dochodach i również kosztem przedsiębiorców – mówił na antenie TVN24 prof. Paweł Wojciechowski.

 

Czy to jest sposób by wyciągać polską gospodarkę z tych postpandemicznych turbulencji? – dopytywał dziennikarz TVN24.

 

- Widomo że to jest popytowy ład. Rząd próbuje pobudzić gospodarkę popytem dla osób o niższych dochodach, kosztem przedsiębiorców – mówił wiceprezydent Pracodawców RP.

 

Prof. Paweł Wojciechowski negatywnie ocenił też pośpiech z jakim rząd próbuje wprowadzić reformę podatkową. - Przedsiębiorcy potrzebują spokoju i przewidywalności. Tymczasem reformy podatkowe prowadza się w środku wakacji niemal na kolanie dając przedsiębiorcom dwa tygodnie na konsultacje – mówił Wojciechowski. - Jako Pracodawcy RP kilkanaście dni temu wystosowaliśmy apel żeby zaniechać tak szybkiego tempa prac, żeby skonsultować te zmiany z przedsiębiorcami i odłożyć przynajmniej o rok tę reformę jeśli ona ma tak kolosalne znaczenie dla samych firm i naszych zdolności do inwestowania.

 

Wiceprezydent Pracodawców RP był też pytany o dług publiczny. - Zadłużamy się na potęgę. Główny zarzut Najwyższej Izby Kontroli był taki, że upychamy wydatki państwa, wydatki centralne poza budżetem, pozbawiając parlament kontroli nad tym co się dzieje ze środkami publicznymi. W ten sposób umieszczono wydatki rzędu 237 mld zł. Mamy do czynienia w cudzysłowie z kreatywną księgowością – zakończył prof. Paweł Wojciechowski.

Źródło: Przedsiębiorcy potrzebują spokoju i przewidywalności | Media o nas (pracodawcyrp.pl)

Członkowie SAZ