image-description

Brexit konsekwencje dla przedsiębiorców

 24 stycznia 2019 r. w Warszawa podczas spotkania „Brexit  konsekwencje dla przedsiębiorców” zostały omówione przede wszystkim konsekwencje w wariancie no deal.

Prelegenci a wśród nich:  Marcin Ociepa Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Agnieszka Wołoszyn Zastępca Dyrektora Departamentu Prawa Pracy i dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji odnieśli się do zbliżającej się  daty 29 marca 2019r., która to została wpisana do prawa brytyjskiego – bez porozumienia w Izbie Gmin, co oznacza, że bezumowny brexit nastąpi automatycznie z mocy prawa.

 

Jak wyglądają przygotowania Polski do bezumownego brexitu:

 

•Wzmacnianie kadrowe służb celnych i weterynaryjnych.

•Projekt ustawy MSWiA dot. statusu Brytyjczyków i członków ich rodzin w Polsce.

•Projekt przepisów dot. zabezpieczenia społecznego Polaków na Wyspach (np. sumowanie okresów ubezpieczenia) – włączone do ustawy MSWiA.

•Trwają uzgodnienia dot. potrzeby przyjęcia przepisów m.in. w zakresie usług finansowych, możliwości dokończenia umów o świadczenie usług zawartych przed brexitem i statusu brytyjskich spółek oraz ich oddziałów.

 

Jak przedsiębiorcy mogą przygotować się do bezumownego brexitu:

 

• MPiT na swojej stronie internetowej opublikował szereg materiałów pomocnych dla przedsiębiorstw w przygotowaniach do bezumownego brexitu.

• Na stronie biznes.gov.pl MPiT uruchomił poradnik dla przedsiębiorcy, za pomocą którego przedsiębiorca może sprawdzić wpływ brexitu na poszczególne aspekty działalności firmy w ujęciu sektorowym.

-MF prowadzi akcję informacyjną w zakresie procedur celnych oraz dot. podatku VAT i akcyzy.

-MC oraz UODO prowadzą akcję informacyjną dot. przekazywania danych osobowych do Wlk. Brytanii – wkrótce wydany zostanie poradnik.

Dodatkowo:

•MSZ i MPiT prowadzą skrzynki mailowe, na które można przesyłać pytania ws. brexitu i poprosić o udział administracji w spotkaniu/konferencji branżowej:

brexit@mpit.gov.pl oraz

brexit_negocjacje@msz.gov.pl

•Odpowiedzi udzielane są we współpracy z właściwymi ministerstwami

 

Zachęcamy naszych członów aby za pośrednictwem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia zgłaszali uwagi i pytania ws. brexitu.

Kontakt

StowarzyszeniE Agencji Zatrudnienia

ul. Żelazna 59 lok. 6.3, 00-848 Warszawa
t:
+48 22 623-85-53
e:
biuro@saz.org.pl
 
 
Sprawdz dojazd